پشتیبانی آنلاین
RSS Feed
اخبار
تیر
۲۱
راه های مقابله با ویروس باجگیر
ارسال شده توسط مهرنوش رامزی در ۲۱ تیر ۱۳۹۶ ۰۱:۴۳ بعد از ظهر

با درود

images_stop_Virus

به اطلاع مي رساند يک باج افزار به طور گسترده‌اي تعداد زيادي از ارگان‌ها و سازمان‌ها به ويژه در اروپا را آلوده کرده است. اين باج افزار به سرعت در حال گسترش است و به تمامي قاره‌ها نفوذ کرده. باج‌افزار يک برنامه کامپيوتري مخفي است که اطلاعات را قفل و رمزنگاري مي‌کند و براي بازگشايي دوباره آن درخواست پول مي‌کند.  اين باج افزار داده‌ها را رمزگذاري کرده و سپس درخواست 300 دلار در قالب بيت‌کوين در قبال رمز گشايي آن و اجازه دسترسي صاحبان اطلاعات را مي‌کند. سپس عنوان مي‌کند که اگر تا 3 روز مبلغ پرداخت نگردد ميزان درخواستي آنها دوبرابر خواهد شد و اگر مبلغ تا 7 روز پرداخت نگردد، داده‌هاي رمز شده حذف خواهند شد.

اين باج افزار همچنين يک فايل با نام Please Read Me!txt! به جا مي‌گذارد شامل متني است که اعلام مي‌کند چه اتفاقي افتاده و باج درخواستي به چه صورت بايد پرداخت شود.اين باج‌افزار عموماً از طريق ايميل و فايل آلوده با پسوند ورد (Word) يا پي دي اف (PDF) منتشر مي‌شود و به‌ صورت ايميل به کامپيوتر کاربر وارد مي‌شود. بهترين راه براي مقابله با اين باج‌افزار پيشگيري است. 

مراقب ايميل‌هاي ناخواسته باشيد. به ويژه ايميل‌هايي که ضميمه آن‌ها فايل هاي مايکروسافتي هستند. مطمئن شويد که ايميل‌ها را از منبع مطمئن دريافت کرده‌ايد و براي باز کردن فايل‌هاي ضميمه، ماکرو را فعال نکنيد.در صورتي که کامپيوتر شما سيستم عامل قديمي ايکس‌پي دارد بهتر است هرچه سريع‌تر سيستم عامل خود را به سيستم عامل جديدتري ارتقا بدهيد.

در خصوص راهکارهاي محافظتي براي جلوگيري از آلوده شدن سيستم ها به اين باج افزار مي توان گفت:

1-غير فعال کردن SMBv1 با استفاده دستور Disable-WindowsOptionalFeature –Online –FeatureName smb1protocol به کاربران کمک مي کند تا مانع از آلودگي شوند.

2-عدم نگهداري اطلاعات مهم و حياتي برروي کامپيوتر، تهيه 2 نسخه پشتيبان از اطلاعات خود يکي روي سي دي و يا دي وي دي ذخيره گردد و يکي برروي فضاي ابري از قبيل دراپ باکس يا گوگل درايو (هرگز نسخه پشتيبان از اطلاعات خود را روي کامپيوتر نگه نداريد.) مي‌تواند يک پشتيبان خوب از اطلاعات شما باشد.

3-از نرم افزارهاي همگام ساز حساب‌هاي گوگل درايو يا دراپ باکس روي سيستم استفاده نکنيد زيرا ورودي اين نرم افزارها به حساب کاربريتان هميشه باز بوده و خطر نفوذ باج افزار به آن حسابها را افزايش مي‌دهد. براي استفاده از اين سرويسها فقط از مرورگر امن استفاده کرده و هرگز اطلاعات کاربري را بروي مرورگر ذخيره نکنيد،  از آخرين به روز رساني‌هاي امنيتي براي سيستم عامل و مرورگرهاي اينترنتي استفاده کنيد و آنها را هميشه بروز نگه داريد.

4-براي استفاده روزانه از سيستم عامل از حساب کاربري ادمين استفاده نکنيد و يک کاربر جديد با دسترسي استاندارد تعريف کرده و هنگامي که اينترنت استفاده مي‌کنيد از طريق آن وارد سيستم شويد. افزونه‌هاي مجموعه مايکروسافت در مرورگرها، همچنين  پلاگين‌هاي  Adobe Flash, Adobe Reader, Java ,Silverlight  از مرورگر را غير فعال نموده و در مواقع لزوم به فعال کردن آنها اقدام نماييد.

5-تنظيمات امنيتي و حريم خصوصي مرورگرها را براي افزايش حفاظت اعمال نمائيد. پلاگين هاي قديمي و منسوخ شده از مرورگرها را حذف کنيد.ايميل‌هاي اسپم از فرستندگان ناشناس، فايل‌هاي ضميمه و ايميل هاي مشکوک را هرگز ذخيره و باز نکنيد.

6-همواره از يک آنتي ويروس اورجينال با قابليت بروزرساني خودکار مجهز به فايروال استفاده نموده و يک راه حل امنيتي جهت کنترل ترافيک اطلاعات ورودي و خروجي داشته باشيد و هيچگاه به مرورگر خود اجازه ذخيره رمز عبور حساب‌هاي کاربري را ندهيد.

7-براي آموزش تصويري حذف ويروس باج گير (برابر مطالب درج شده در وب سایت پلیس فتا) مي توانيد فايل پي دي اف آن را از لينک زير دانلود نماييد.

 جهت دانلود فایل آموزش کلیک کنید

 

پيروز باشيد

شرکت طراحان سيستم


نظرات (0)